אם לאדם אחד יש אשליה

לי ריס


אם לאדם אחד יש אשליה, זה נקרא אשליה, והוא יאלץ ליטול סמים פסיכואקטיביים על ידי הרשויות.


אם ל -1,000,000 בני אדם יש אשליה, זה נקרא דת, והם ישמרו על זכויות דתיות באופן חוקי.


הערה: אני סכיזופרני. בעבר היו לי אשליות מסובכות, לא פסיכוטיות, בהן לא יכולתי להבדיל בין אחת מהאשליות הללו לבין דת.


תגובה


יוסי פת


אני מבין מה אתה אומר, לי. כמוך, בעבר הייתי קורבן לאשליות, והובחנתי כסכיזואפקטיבי ונאלצתי ליטול תרופות פסיכואקטיביות על ידי הרשויות.


תודה לאל, כל זה הוא נחלת העבר. אני ממשיך לקחת תרופות

אבל אני חושב שהייתי בסדר גם בלעדיהם. אבל לדעתי, מה שעזר לי יותר מכל לא היו התרופות אלא ההיגיון שלי: אני מתנהג על פי ההיגיון שלי. אני לא מתכוון שאסור לי להקשיב למה שלימדו אותי המורים שלי, כי אני מודע לעובדה שההיגיון שלי יכול להטעות אותי, אבל כשיש קרע ברור וקבוע בין ההיגיון שלי לבין החינוך שלי או הדת שלי (מה שאנשים אומרים), אני בהחלט בוחר להיות נאמן להיגיון שלי.


על מה שאמרת: "אם ל-1,000,000 בני אדם יש אשליה, זה נקרא דת, והם ישמרו על זכויות דתיות באופן חוקי.", אתה צודק אך רק בחלקו. לרובנו יש דת, שהועברה אלינו על ידי הורינו, מורנו, הכמרים, הרבנים והאימאמים. לא רע לסמוך עליהם ולקיים את מצוות הדת, אבל רק עד לגבול מסוים. היינו טיפשים ושחצנים מאוד אילו היינו חושבים שהמוח שלנו נותן לנו את כל התשובות וכי עלינו להתנהג רק על פיו. אבל מה שאני אומר זה: "יש לנו שכל והיגיון והם צריכים למלא את תפקידיהם". כאשר אנו רואים סתירה בין ההיגיון שלנו לבין מה שלימדו אותנו, אנו יכולים להמשיך ולקיים את מצוות הדת בגבול הטעם הטוב, על ידי שמירה על המסורת מבלי להאמין מילה במילה לכל מילה שלימדה אותנו, או לעזוב את הדת לחלוטין (להפוך לאתאיסטים) . זו הסיבה שאכן יש 1,000,000 בני אדם שיש להם דת מסוימת על הנייר, אך הם רחוקים מלסבול כולם מאשליות. עם זאת, בקרב 1000000 בני אדם כאלה, יש כאלה שמאמינים כי האמת שלהם היא מוחלטת, וכי שום אמת אחרת אינה האמת האמיתית. אמונותיהם מוליכות אותם לעיתים קרובות לביצוע מעשים, אשר בהחלט מנוגדים לערכים האנושיים האוניברסאליים: חירות, אמת, צדק, יופי, אהבת הזולת. לדעתי, אותם אנשים קיצוניים (שהם מעטים ולא מיליונים) הם בהחלט אנשים חולי נפש, או לכל הפחות היו קורבנות לאינדוקטרינציה חזקה.


אני מקווה שהצלחתי לעזור לך לפתור את הסתירה לכאורה, עליה דיברת.


פוסטים אחרונים

הצג הכול

שלחו לי בווטסאפ טקסט שהצחיק אותי מאד. העברתי אותו חזרה לחברים שלי. גם הם אהבו את זה. אחרי זה, שלחתי לאחד החברים האלה תגובה רצינית על מה שמשתמע מהטקסט. להלן הטקסט המצחיק שקיבלתי ולאחריו תגובתי הרצינית.

שאלה של משתמשת בקבוצת פייסבוק, המוקדשת לביישנות וביטחון עצמי, ותשובתי לשאלה זו. אלי לי ערב טוב, האם אי פעם הטלת ספק בעצמך באשר להשכלה הכללית שלך והרמה האינטלקטואלית שלך מול אנשים אחרים סביבך? אחרי עבר

האם ניתן להיות בעל בטחון עצמי בלי להיות שחצן? אני חייב המון תודה למחנכיי, קודם כל להוריי, אחריהם למוריי, ובעצם לחברה כולה. יחד עם זאת, אני מוכרח להגיד שהם גם אמרו לי לא מעט שטויות בנושאים כמו צניעות ו