האם השלום ביננו לבין הפלסטינאים אפשרי?

שמי יוסי פת. אני יהודי. נולדתי בצרפת ומתגורר בישראל מאז 1968.


אני אוהב את המדינה שלי. זו מדינה יפה, קדושה, ומצליחה מאוד. אז בואו נסגור את העיניים ונדמיין לרגע מה הייתה יכולה להיות, מה הייתה ומה תהיה אותה מדינה מינוס המלחמה פלוס השלום ...


מהן הסיבות האמיתיות והעמוקות לסכסוך? אני יכול לשמוע כמה תשובות: הג'יהאד לעומת העם הנבחר (או לפחות הפרשנות שמעניקים קיצונים משני הצדדים למילים אלה). עם זאת, אני חושב שמלחמה היא בלתי נמנעת רק בגלל שאנשים חושבים שהיא בלתי נמנעת. כפי שאמר אבא אבן, "המלחמה אינה בלתי נמנעת. השלום הוא בלתי נמנע".


מה ההיסטוריה לימדה אותנו? היא לימדה אותנו ש:

- כל סכסוך מגיע לסיומו בסופו של דבר, אך לפעמים זה לוקח יותר מ 100 שנה (צרפת-אנגליה בימי הביניים).

- מדינות באות והולכות אך האנשים נשארים (גם אם מותם של רבים מהם נחוצה כדי להוכיח זאת)

- מדינה, שמבססת את שליטתה על עמים זרים, על ידי העובדה שהיא תמיד מנצחת, סופה היא שהיא מפסידה פעם אחת, וכשהיא מפסידה, תבוסתה טוטאלית.

- אין סכסוך בלתי פתיר. למשל, צרפת וגרמניה הן חברות הכי טובות עכשיו. עם זאת, הסכסוך באלזס-לורן הוביל אותם לשלוש מלחמות עקובות מדם: 1870, 1914 ו -1939.

- אין עמים שהם אויבים תורשתיים, יש רק מנהיגים טיפשים. לדוגמה, איראן וישראל היו החברים הכי טובים בתקופת השאה.


לסיכום, אני לא אומר שפתרון הסכסוך קל. רק שהוא אפשרי והדברים נראים אחרת לגמרי עם נקודת מבט אחרת. אני מקווה שזה יהיה המצב בסכסוך שלנו ושבניו של אברהם ישלימו זה עם זה.


לסיום, הרשו לי לצטט את המשפט האחרון של הקדיש, אחת התפילות היהודיות החשובות אם לא החשובה שבהן:


"עושה שלום במרומיו, הוא יעשה שלום עלינו ועל כל ישראל

ואמרו אמן"


פוסטים אחרונים

הצג הכול

שלחו לי בווטסאפ טקסט שהצחיק אותי מאד. העברתי אותו חזרה לחברים שלי. גם הם אהבו את זה. אחרי זה, שלחתי לאחד החברים האלה תגובה רצינית על מה שמשתמע מהטקסט. להלן הטקסט המצחיק שקיבלתי ולאחריו תגובתי הרצינית.

שאלה של משתמשת בקבוצת פייסבוק, המוקדשת לביישנות וביטחון עצמי, ותשובתי לשאלה זו. אלי לי ערב טוב, האם אי פעם הטלת ספק בעצמך באשר להשכלה הכללית שלך והרמה האינטלקטואלית שלך מול אנשים אחרים סביבך? אחרי עבר

האם ניתן להיות בעל בטחון עצמי בלי להיות שחצן? אני חייב המון תודה למחנכיי, קודם כל להוריי, אחריהם למוריי, ובעצם לחברה כולה. יחד עם זאת, אני מוכרח להגיד שהם גם אמרו לי לא מעט שטויות בנושאים כמו צניעות ו