top of page

טיפ נהדר כדי להתקדם בתחום שמרתק אותך.

כדי להצליח בכל תחום שהוא, ​​עליכם להיות מלאי התלהבות לנושא שלכם, זה דבר ידוע.


אך האם קרה לכם הדבר הבא: אתם נלהבים מתחום מסוים, אתם מקדישים לו את כל זמנכם ואת כל מרצכם ולמרות זאת אינכם מתקדמים? לי, זה קרה כמה פעמים, אבל אני חושב שמצאתי את הסיבה לכך שזה קרה לי, ובו זמנית את התרופה לכך. אתן בפוסט זה דוגמא: כיצד התחלתי להתקדם משמעותית בלימוד אנגלית? אבל אתם יכולים ליישם שיטה זו ללמידה כלשהי.


אתחיל בזיכרון מגיל ההתבגרות שלי. כשהייתי בן 12 עד 18 אהבתי את משחק השחמט. יותר מזה, הייתי מכור לו: הקדשתי לו שעות והזנחתי בשבילו התעסקות בפעילויות אחרות. חלמתי להיות פעם אלוף גדול. כשלא שיחקתי עבדתי לבד: ניתחתי משחקי אמנים, למדתי וריאנטים של פתיחה וטכניקות סיום.


היה לי לפרופסור משה צ'רניאק, אמן בינלאומי, שהיה כמה פעמים אלוף ישראל. יום אחד סיפרתי לו על האכזבה שלי מהתקדמות המועטה, למרות שביליתי את ימי בניתוח עשרות משחקי אמנים.


הוא ענה לי כך: אני מבין אותך. זה בא אצלך מתוך כוונה טובה והיא לא לפספס שום דבר וללמוד כמה שיותר. אבל כמו שאנחנו אומרים: "תפשת מרובה, לא תפשת!" זו לא הדרך הנכונה להתקדם! כשאתה מנתח עשרות משחקים, למעשה אתה רק חולם בהקיץ: אתה לא לומד, אתה כל הזמן נתקל באותם המלכודות, ולא מתמודד עם השאלות האמיתיות. העצה שלי אליך היא לנתח משחק אחד בכל פעם, רק אחד, אבל לקרוע אותו, לשחוט אותו, לרצוח אותו , הכוונה שלי לבחון אותו מכל זווית אפשרית. אל תעבור על משחקים רבים בזה אחרי זה התמקד במשחק אחד. חשוב על המהלכים שלא בוצעו, אך היו יכולים להיות. חשוב על הפתיחה, התחבולות והסיום של המשחק הספציפי הזה ,וכו'.


בינינו לא הלכתי לפי עצתו וטעיתי.


היום אני בגמלאות. אני כותב את הבלוג הזה והצבתי לעצמי את האתגר לתרגם אותו לאנגלית, שפה שאני לא שולט בה היטב. אבל לשם כך, אני מקדיש חלק ניכר מזמני בלימוד לשונו של שייקספיר.


בהתחלה עשיתי את אותה הטעות כמו בעבר עם השחמט: כדי להיות בטוח שאפיק את המקסימום ולא אבזבז את זמני, התחלתי לראות סרטים בזה אחר זה לקרוא ספרים, להאזין לפודקאסטים, ללמוד מילים, להאזין לשירים באנגלית, לחזור על כללי הדקדוק ולהירשם להרבה אתרים. מהר מאוד נוכחתי לעובדה שלמרות מאמציי, הייתי מתקדם מעט מאוד.


ואז, בעת לילה אחד ללא שינה, אליו אני רגיל ביננו, הייתה לי הברקה: נזכרתי בעצה שמשה צ'רניאק ז"ל נתן לי, ושאלתי את עצמי אם הזקן צדק אחרי הכל. החלטתי לקחת רק טקסט אחד כל פעם שאני יושב ללמוד "ולרצוח" אותו.


אם אתם מעוניינים בפרטי השיטה שלי:


- נרשמתי לאתר www.ted.com שחבריו יכולים לקבל קישור לטקסט ב-YouTube מדי יום.

- במקביל גיליתי אתר מצוין: www.youglish.com המאפשר לך לתת קישורים מ-YouTube, ואז להקשיב להם, עם כתוביות באנגלית, ואפשרות ללחוץ על מילה כלשהי כדי לגלות את משמעותה , האזנה לטקסט עם חזרה על כל קטע בו כמה עוקבים שאתה רק רוצה.


ואז "רצחתי" את הטקסט הראשון שלי באופן הבא:


- קראתי את הטקסט בפעם הראשונה עם הכתוביות.

• אוצר מילים: בדקתי את המשמעות של המילים החדשות, את המלים הנרדפות שלהן ואת הגייתן.

• שאלתי את עצמי אלף שאלות לא רק לגבי המילים והביטויים שלא הכרתי, אלא גם על אלה שהכרתי וידעתי שאני מתקשה כאשר אני משתמש בהם. למשל, מתי אנו משתמשים ב do-במקוםmake , in, by, במקום for ולהפך.

• הקדשתי תשומת לב לנקודות הדקדוק שנתקלתי בהן.

• שמתי לב להיבטים הפונטים.

• קראתי את הטקסט והקלטתי את עצמי.

• התרכזתי במשמעות הכללית של הטקסט.

• רשמתי הערות.

• סיכמתי את הטקסט.

• בדקתי אם אני יכול לדבר עם המורה לאנגלית שלי, על הטקסט שלי תוך כי קריאתי את הרשימות שהכנתי, או אפילו בלעדיהם.

- ואז החלטתי לחזור על הטקסט שלי אחת לשבוע, ולשים לב לכל הנקודות האלה שוב.


עשיתי כמיטב יכולתי בידיעה שלא אשיג את השלמות.


לטקסט זה, שהקלטתו נמשכה רק מספר דקות בלבד, עבדתי קשה במשך שעתיים.


הבחנתי בדברים הבאים:


- ככל שעבדתי עם שיטה זו עם טקסטים נוספים, כך היה לי קל יותר והייתי זקוק לפחות זמן.

- שעכשיו, כשאני מתחיל להאזין לטקסט, אפילו בלי לעבוד עליו, למשל כשאני מקשיב לסרט או לחדשות, זה הרבה יותר קל לי.


אני מסביר את כל זה בכך שיצרתי לעצמי אוטומטים, שמתפקדים כעת כרפלקסים.


אני ממליץ בחום על שיטה זו. רק אל תדווחו עליי למשטרה כרוצח סדרתי 😊


פוסטים אחרונים

הצג הכול

זו הרצאה שנתתי בפני חבר המועדון שלי: שלום חברים, אני קודם כל רוצה לבקש מכם סליחה אם איעזר ברשימות שלי: - ראשית, אין לי ממש ניסיון בלדבר מול קהל, שזה דבר שללמוד אותו לוקח זמן. - שנית, ה

אם החלטת לקרוא את הפוסט הזה, יכול להיות שהכנסת לראש שלך או שאחרים הכניסו לך לראש שאתה תלמיד "גרוע". איזה אחרים? ובכן, ההורים שלך, כמה מהמורים שלך, חבריך לכיתה... הם אמרו לך שאתה "גרוע" בזה ובזה או סתם

שלחו לי בווטסאפ טקסט שהצחיק אותי מאד. העברתי אותו חזרה לחברים שלי. גם הם אהבו את זה. אחרי זה, שלחתי לאחד החברים האלה תגובה רצינית על מה שמשתמע מהטקסט. להלן הטקסט המצחיק שקיבלתי ולאחריו תגובתי הרצינית.

bottom of page